JÁTÉK: Mesés természet – élménykutatás sablonnal
Ajánlott kor:12 hó +
Ehhez a játékhoz nagyon egyszerűen, egy egyszerű papírdoboz segítségével készíthettek sablonokat, amelyeket magatokkal is vihetitek felfedező kalandozásotokhoz.
Mit mutat meg egy-egy ilyen sablon?
Most rajtatok a sor, hogy varázsoljatok! – Vigyétek magatokkal a kivágott fát, pillangót vagy virág formát és helyezzétek egy fatörzs, füves terület vagy virágos rét elé és lessetek bele mit mutat Nektek!
Le is fotózhatjátok aztán élményeiteket! 🙂
A játék elkészítéséhez szükséges alapanyagok:
– papírdoboz
– ceruza a minta felrajzolásához
– sniccer vagy hegyes olló a kivágáshoz
A játék fejleszti:
– a megfigyelőképességet
– a környezeti megtapasztalásokat
– a kreativitást
– a rész-egész viszonyok megtapasztalását
– a gondolkodási képességeket
JÁTÉK: Szedergyűjtögetés
Ajánlott kor: 18 hó +
Néhány nappal ezelőtt kirándultunk egyet az otthonunk közelében és egyszer csak megpillantottunk egy csomó, éppen termő szederbokrot!
Kihasználtuk hát a lehetőséget és lelkesen lecsipegettük a finom, erdei csemegét, aminek egy részét már helyben el is fogyasztottuk. 🙂
És eszünkbe jutott, hogy ezt az élményünket Veletek is megosztjuk, hiszen a szeder- vagy bármilyen más gyümölcs/termés szedegetése:
– motiválja a gyermeket a felfedezésre
– fejleszti szem-kéz koordinációját
– fejleszti finommotorikáját
– nyitottá teszi a külső környezet megtapasztalására
– egyszerre több érzékszervével lehet jelen a felfedező folyamatban
Próbáljátok ki hát Ti is!
Persze arra figyeljetek, hogy csak ehető termést szabad megkóstolni!
KÖNYVAJÁNLÓ: Kádár Annamária: Mesepszichológia könyvek
2014-ben, frissen végzett óvónéniként részt vettem Dr. Kádár Annamária pszichológus Mesepszichológia kurzusán, Kaposváron.
Mondanom sem kell, életre szóló nyomot hagyott bennem személyisége, humora, kisugárzása és szakmai alázata.
Ekkor már egy kiemelt művészeti programmal dolgozó óvodában dolgoztam óvónéniként, ahol azonnal tudtam is hasznosítani a megtanultakat, hiszen itt 1 hónapig 1 mesét dolgoztunk fel különféle formákban.
Így a múlt héten írt Maszattipp egy része annak az esszenciának, amit én ezekben az években elsajátítottam. Ezen a kurzuson kívül, amit persze önköltséges alapon fedeztem, még számos tanfolyamon vehettem részt művészeti óvodánk szervezésében. Beleláthattam a profi bábjátékba, később pedig már Budapesten, a pszichodráma jellemformáló hatásaiba.
A mesék valóban gyógyítanak, Kádár Annamáriának is ez az alapvetése azóta is. Doktori disszertációjában több mint ezer, gyermekek által írt mesét vizsgált meg. De belevitt minket olyan történetekbe, játékokba és megélésekbe is, amelyek a népmeséken keresztül kinyitnak az emberben valamit.
Ezen a héten a képen látható 2 könyvét szeretném Nektek ajánlani.Többször kérdeztetek, hogy hogyan lehet fejleszteni a gyermekek érzelmi intelligenciáját?
Bár ez nem egy 2 perces téma és nem is fér egyetlen Maszattippbe, de pl ezeknek a meséknek a segítségével.A meséken kívül pedig nagyon hasznos iránymutatás is van a könyvekben a gyermekek EQjának fejlesztésével kapcsolatban.
Szóval nagy szeretettel ajánlom Tündérbogyó kalandjait, ebben a két kötetben és a harmadik, csak meséket tartalmazó kötetet is érdemes beszerezni. 5 éves kortól ajánlom ezeket a fajta meséket a bennük található témák, lelki tartalom, átvitt értelmű kifejezések és a történetek hosszúsága miatt.Mesés napokat kívánok Nektek!
Új kenyér ünnepe
ALKOTÁS: Bábkészítés – A vajaspánkó
Ajánlott kor: 3 év +
Már régóta szeretnétek, hogy készítsünk bábokat itt a Klubban, így ezen a héten A vajaspánkó című mese szereplőit készíthetitek el a letölthető sablonok, néhány spatula és egy kis ragasztó segítségével. Én sima papírragasztóval ragasztottam a nyomtatott, majd kivágott szereplőket a spatulára, de cellux-szal is teljesen jó lenne.
Tippünk 1: Legalább 200g súlyú papírra (pl karton) nyomtassátok ki a sablonokat vagy a nyomtatás után ragasszátok fel még kartonlapra őket, hogy sokáig tartósak maradjanak.
Tippünk 2: Kisebb gyermekednek Te magad is elkészítheted a bábokat, majd elbábozhatod Neki a mesét. 🙂
MESE: Vajaspánkó
Ajánlott kor: 18 hó +
Ez a kedves kis láncmese már a legkisebbek számára is izgalmas és élvezetes lesz, különösen ritmikus, rímes szerkezete és a benne szereplők egyszerűsége miatt. Egy könnyed, egyszerű ívű történet, állatokkal, könnyen követhető egymásutánisággal. Ennek ellenére azonban az ovis korosztály is jókat szokott derülni ezen a kis történeten, ami a Vajaspánkó életútját meséli el. Nézzétek meg Ti is!
Tippünk: A meséhez kapcsolódó képek + szöveg kombinációjával Ti is elmesélhetitek a történetet otthon. Csak nyomtassátok ki a képeket és a szöveget, akár össze is fűzhetitek lapozható formára és már mehet is a mesélés!
TUDÁSTÁR: Mindent a bábozásról – első és második rész
Zsófi most a bábozásról készített egy hiánypótló, kétrészes tudásaanyagot. Jó szórakozást hozzá! 🙂
A bolygók hete
ALKOTÁS: Lufival festünk – Bolygófestés
Ajánlott kor: 18 hó +
Ezen a héten egészen izgalmas módon, egy rendhagyó eszközzel fogunk festeni, ami amúgy is a gyerekek kedvence. Ez pedig nem más, mint a lufi! A mellékelt videóban megmutatom, hogyan készülnek a lufival festett alkotások
Tippünk: Csak akkorára fújjátok fel a lufit, hogy még kényelmesen rá tudjon fogni a kezével és szorosan meg tudja markolni azt!
ALKOTÁS: NAP óriásszínező
Ajánlott kor: 12 hó +
Ha bolygó, akkor nem maradhat ki az az elem belőle, amely az egésznek a központja. Készítsétek el szabadon választott technikával a saját napotokat! 🙂
JÁTÉK: Univerzum turkadoboz
Ajánlott kor: 2 – 4 év+
Ezen a héten egy egész univerzummal készültünk Nektek, ezúttal turkadoboz formájában!
Ajánlott kor: A biztonság szempontjából 2év+ A gyermekek téma iránti érdeklődése szempontjából 4 év+
A doboz alapja egy fém tepsi, amit természetesen bármilyen más sötét színű tálcával vagy dobozzal is helyettesíthettek. Ebbe kerülnek aztán az „univerzum alapanyagok”
– pl.: pici csillag flitterek
– csillag alakú (gyurma)pogácsák
– üveggolyók
– csillámpor.A Hold felszíne kősó volt, az aszteroida pedig összegyűrt alufólia darabka. Próbáljátok ki Ti is!
A játék fejleszti:
– a taktilis érzékelést
– a szem-kéz koordinációt
– a finommotorikát
– a kreativitást
– a gondolkodási/logikai képességeket
– a képzelőerőt
JÁTÉK: Univerzum kártyacsomag
Ajánlott kor: 4 év +
Ennek a realisztikus játéknak a segítségével megfigyelhetitek, hogy mely bolygók helyezkednek el az Univerzum általunk ismert részében. Ismereteket, tapasztalásokat szerezhettek a bolygók színével, formájával, nagyságával és egymáshoz való elhelyezkedésével kapcsolatban. Ezekről aztán beszélgethettek, bevonhatjátok a kártyákat alkotásaitokba, egyéb játékaitokba is.
A játék fejleszti:
– a megfigyelőképességet
– az anyanyelvi képességeket
– a praktikus ismereteket
– a minket körülvevő környezet megtapasztalását
KÖNYVFÜRKÉSZŐ: Bolygók és univerzumok /feltöltés alatt/
Ajánlott kor: 12 hó +
Nézd meg, mik azok a csillagok!
Nézd meg, mi az a Hold!
Kukkants bele! Milyen a világűr?
A nagy zöldséghét
ALKOTÁS: Sárgarépa készítés szivacsnyomdával
Ajánlott kor: 12 hó +
Emlékeztek még a múltkori görögdinnye nyomatozásra? Reméljük, hogy nem tettétek messzire az ahhoz használt szivacsdarabokat, ugyanis ismét szükség lesz rájuk! Ezúttal azonban sárgarépát fogunk nyomatozni, amelynek villával készítünk majd szép, zöld leveleket! Gyertek, próbáljátok ki Ti is!
JÁTÉK: Mit főzzek ma? – Vidám zöldséges játék egy kis újrahasznosítással
Ajánlott kor: 2 év +
Ehhez a játékhoz szinte semmire nem volt szükség, csak egy nagyobb darab dobozra, ollóra és egy kis ragasztóra. Az egész játékot elkészíthetitek Ti magatok, újrahasznosított módon, melynek mutatjuk a folyamatát a fázisképek segítségével. Készítettünk egy lábast, egy kanalat és sok-sok zöldséget, amelyeket a legkisebbek a lábasba dobálva, finomságot főzhetnek.
Kiváló lehet a kicsik számára pakolászáshoz, hordozgatáshoz, első szerepjáték élményekhez. Majd a kicsit nagyobbak már a mellékelt kártyák használatával főzhetnek isteni zöldséges finomságokat a babakonyhában.
Mi a legelképesztőbb párosítás? Ti megkóstolnátok a kártyán szereplő zöldségmixet?
Próbáljátok ki a játékot, beszélgessetek róla és ha van kedvetek, kóstoljátok meg a zöldségeket a valóságban is.
A játék fejleszti:
– a logikus gondolkodást
– a praktikus ismereteket
– a minket körülvevő környezet megismerését
– a szem-kéz koordinációt
– a megfigyelőképességet
– ha kóstoltok is, akkor az ízlelés képessége is fejlődik
– és az anyanyelvi képességeket, pl zöldségek nevei, színe, formája stb…
JÁTÉK: zöldségek puzzle lapok
Ajánlott kor: 18 hó +
Ehhez a játékhoz sablonlapokat tölthettek le, amelyeket laminálás vagy vastag kartonpapírra/dobozdarabra ragasztás után felvágva igazi puzzle csomaggá alakíthattok kedvetek szerint.
A javaslatunk: A legkisebbeknek elegendő 2 részbe vágni a lapokat és arra ösztönözni őket, hogy illesszék össze azokat. A nagyobbaknak pedig akár 10-20 apró kis részre is felvághatjátok őket, hogy minél nehezebb dolguk legyen. Mi most A5méretben nyomtattuk ki a mellékelt lapokat és 2 részre vágtuk fel őket.
Érdemes lehet még egy képet mellékelni a darabok mellé, amelyen „egészben” látszik az összes részlet, ezzel segítve a gyermekeket az összeillesztésben és képalkotásban.
A játék fejleszti:
– a szem-kéz koordinációt
– a finommotorikát
– a gondolkodási/logikai képességeket
– a rész-egész viszonyok megtapasztalását
– a képalkotást
– a kreativitás fejlődését
– a megfigyelőképességet
Korábbi tartalom
Alkotás: Krumplinyomdával alkotunk
Ajánlott kor: 12 hó +
Ezen a héten egy olyan alkotást hozunk Nektek, amit még MacGayver is igazán megirigyelne, ugyanis mindössze pár otthon is fellelhető alapanyagot és egy kis ügyességet igényel. 🙂
Krumplinyomdákat készítünk, majd nyomatozunk is velük.
Tippünk:
– Krumplinyomdát mindig frissen csináljatok, és pár napon belül használjátok fel. Ha épp nincs használatban, akkor egy vízzel teli, lezárható dobozkában tároljátok a hűtőben, úgy nem barnul meg!
– Ehhez a nyomdázós feladathoz érdemes jó nagy papírt helyezni az asztalra, hogy a kicsiknek legyen tere az alkotáshoz. 🙂
– Ha csak pici krumpli van otthon, amit a kicsik nehezen tudnak megfogni, akkor szúrj bele egy villát és arra fogjon rá a babád.Képről-képre mutatjuk Nektek, hogy mi hogyan készítettük el a nyomdákat.
A nyomdákhoz AliExpressről rendelt zöldségformázó fém kiszúrót használtunk, de jó lehet egy sima fém sütikiszúró is vagy simán kézzel is faraghatjátok a krumplikat!