Tenyérnyomatos, karácsonyi „zöld” táska készítés
Ajánlott kor: 12 hónap +
A nagymamik és keresztanyuk mindig a saját készítésű ajándékoknak örülnek a legjobban. Ebből az apropóból Borival „Cicamaminak” készítettünk egy környezetbarát, igazán eredeti textiltáskát. 🙂
Felhasznált alapanyagok: textiltáska, matt akrilfesték (lehet textilfesték is), szivacsecset vagy szivacsdarab, egy cuki kéz 🙂
Tenyérnyomatos szeretetüveg nagyinak 🙂
Ajánlott kor: 12 hónap +
Szerettünk volna még egy alternatívát mutatni a saját készítésű ajándékokra. Ezt az alkotást már egészen pici gyerekekkel együtt is megvalósíthatjátok. Ugyanis ha elrontjátok, bármikor és bármennyiszer újra lehet kezdeni. A szeretetüveg tökéletes ajándék lehet bármely családtagnak, beleértve a nagypapikat is. Annyi a feladat, hogy a kiválasztott személy kedvenc csemegéjét pakoljátok a kiválasztott üvegbe.
Felhasznált alapanyagok: csatos üveg, matt! akrilfesték (csak ezzel működik), szivacsecset, egy cuki kéz
FONTOS: 24 óra száradás után egy rétegben kend át a nyomatot oldószeres magas fényű befejező lakkal. Ezt a műveletet SOHA ne a gyerek jelenlétében végezd!
A hópehelygyurma jó móka!
Ajánlott kor: 12 hónap +
Ezt az alkotós játékot a kisebb klubtagjainknak találtuk ki, ugyanis azon túl, hogy teljesen biztonságos, igazán jó móka a legkisebbek számára. Ez persze nem jelenti azt, hogy a nagyobbak nem találnak benne örömet. 😉
Összeállítása egyszerű: csupán két alapanyagra van szükséged, méghozzá étkezési keményítőre és egy kevés étolajra. Elkészítése: Három bögre étkezési keményítőt kavarj össze egy tálban fél bögrényi étolajjal. Ha egy kicsit száraznak érzed a végeredményt, további olaj hozzáadásával megfelelő állagot érhetsz el. Opcionálisan csillámporral is feldobhatod a látványt! 🙂
Porcelángyurma ékszertartó készítés Pannival
Ajánlott kor: 2 hó + 🙂
lépés: Megfőzzük a porcelángyurmát a recept szerint.
lépés: Kinyújtjuk, de ne túl vékonyra (kb.: 1,5 cm – a kép segít)
lépés: A gyermek kezét vagy lábát belenyomod a gyurmába.
lépés: Rögtön utána csillámmal kitöltjük a nyomatot. Fontos azonnal, hogy nehogy kiszáradjon.
Körbevágjuk egy késsel, és hagyjuk levegőn megszáradni.
A végén le is lakkozhatjátok!
Porcelángyurma recept:
Hozzávalók:
1 csésze étkezési szódabikarbóna
1/2 csésze kukoricakeményítő
3/4 csésze vízLelőhely: BIO boltokban félkilós kiszerelésben kapható az étkezési szódabikarbóna (fontos, hogy étkezési)
Elkészítése: A szódabikarbónát összekeverjük a kukoricakeményítővel, és egy lábasba tesszük, majd apránként (kevergetés mellett) hozzáadjuk a vizet. Alacsony lángon addig főzzük, amíg sűrű állagú nem lesz. Ezután műanyag doboza tesszük, kihűtjük és utána dolgozhatunk is vele.
Készítsünk hógömböt!
Ajánlott kor: 6 hó+
Már a legkisebbek is ámulva lesik a hógömbökben szálló kis csillámokat, amelyek lassan lebegnek lefelé az üvegben. Így biztosan nagyon fognak örülni annak, ha meglepetésként készítesz házilag egy-két csillámló példányt. Ráadásul, ha műanyag palackból készíted, akkor ők is kézbe vehetik és rázhatják is kedvük szerint.
A nagyobbak pedig bármit beleszórhatnak, aztán megfigyelhetik, hogy mi történik az üvegben.
Kellékek az elkészítéshez:
– glicerin (én a pipereporta.hu oldalról rendeltem, de a gyógyszertárakban is kapható)
– víz
– kis csillagok és csillámpor
– pici mütyűrök, amiket beleragasztasz az üvegbe
– egy műanyag palack vagy kisebb befőttesüveg
– ragasztópisztoly vagy pillanatragasztó a kis mütyűr üvegbe rögzítéséhez
Jó szórakozást kívánunk hozzá!
Festés a színekkel – szabad alkotás
Ajánlott korosztály: 12 hó +
A szabályozott, céllal rendelkező alkotás (pl készítsünk macit) mellett érdemes olyan alkalmakat is beiktatni az alkotós időtökbe, amikor szabadon, csak a színeket és az állagokat figyelve alkottok a kicsikkel. Nincsen meghatározott cél, csak a móka kedvéért. Ilyenkor is nagyon sok minden fejlődik az alkotás közben, találkozhatnak színekkel, színkeveréssel, különböző textúrákkal, a nyomhagyás élvezetével. Próbáljátok ki hozzá a házi festékünket is!
Készítsünk karácsonyi csengettyűt!
Ajánlott kor: 0+ év
Ezek a csengettyűk igazán multifunkciósak. Válhat belőlük lakásdísz, karácsonyi kopogtató, karácsonyfadísz vagy akár egy nagyon szép és egyedi ajándék is.
Az elkészítésükbe már a bébik is bekapcsolódhatnak, hiszen a Mamiknak és Papiknak a pici, ujjlenyomatokkal díszített meglepetések a legszebb ajándékok.
Kellékek:
– 1 db kb.: 45 mm átmérőjű agyag virágcserép vagy pici papírpohár
– Világos színű, matt akrilfesték az alapozáshoz (ha virágcserepet választotok)
– Színes, matt akrilfestékek a kis pöttyök elkészítéséhez (ha virágcserepet választotok – papírpohárhoz jó a tempera is)
– Oldószermentes, színtelen, vízbázisú lakk a fixáláshoz
– 1 db kis csengettyű
– kicsi szalag, hogy fel tudjátok akasztani
– szivacsecsetAz elkészítést a mellékelt videóban láthatjátok.
Tippjeink:
– A virágcserepet mindenképpen érdemes alapozni és fixálni.
– Az akrilfestékből a matt a jó választás ehhez az alkotáshoz. Ne féljetek, ha a kicsik bőréhez ér, mert vízbázisú és lemosható, de a ruhájukban sajnos maradandó nyomot tud hagyni, így „játszósban” érdemes alkotni.
– Előre nyomjátok ki a különböző színű festékeket, mert a kicsik nem szeretnek várni. Így elkerülhető a ramazuri és szép, színes (ujjnyomat) pöttyökkel díszíthetitek a cserepeket.
Só-liszt gyurma Mikulás festéssel és tenyér-lenyomattal / még több saját képpel hamarosan/
Ajánlott kor: 0 hó+
Ennek az alkotásnak nincsen kezdő időpontja, hiszen már a pici babák kis kezét is bele tudjátok nyomni ebbe a biztonságos só-liszt gyurmába.
Hozzávalók a gyurmához:
2 dl-es bögrével 3 bögre finomliszt
1 bögre finomszemű só
2 e.k. étolaj
1 bögre víz
A folyadék mennyisége függ attól is, hogy milyen lisztet használtok. Van, amelyik több vizet vesz fel, lehetséges, hogy 1,5 bögrényi mennyiségre lesz szükségetek. A cél, hogy egy jól gyúrható nem túl lágy, de mégis puha gyurmát kapjatok végeredményül.
Elkészítés:
1. Kisodorjuk az elkészített gyurmát. Ezután belenyomjuk a kicsik kezét.
2. Majd egy élesebb késsel körbevágjuk a gyurmánkat és az elkészített kis művet egy húsfordító lapáttal egy tálcára helyezzük.
3. Kiszárítjuk a kis alkotásunkat.
– Fontos, hogy forgassuk is közben, hogy az alja is kiszáradjon. Egy kicsit betehetjük a legkisebb fokozatra, légkeverésre a sütőbe is, de óvatosan, folyamatos figyelem mellett. 4. Ezután jöhet a festés, amelyet már 1 évesekkel is bátran csinálhattok együtt!
Tipp: a még nedves festékbe kiválóan beleragad a csillámpor.
Hóember készítés pöttyözéssel
Ajánlott kor: 10 hó+
A legkisebbek esetében mindenképpen olyan festékkel dolgozzatok, ami biztonságos – pl házi ujjfestékünk Nagy móka a pöttyözős hóember elkészítése, ami készülthet ujjal, parafadugó nyomattal és akár fültisztító pálcika köteggel is. Ehhez az alkotáshoz most feszített vásznat használtunk, de készülthet papírra is természetesen.
Pingvin készítése talpnyomatból
Ajánlott kor: 0 hó+
Ezt az alkotást már egészen pirinyó Manókkal is elkészíthetitek, már ami a láblenyomat részt illeti. A lábukkal kezdetben szívesebben is festenek, mint a kezükkel, de persze minden csak habitus kérdése.
Ez az alkotás 2 féleképpen készülhet:
1. Indigós nyomdapárnába dugod a kis lábát, aminek az a lényege, hogy a gyermek lába nem érintkezik közvetlenül semmilyen szerrel vagy festékkel, de az indigónak köszönhetően mégis lenyomat képződik a papír másik felén.
2. Vagy fekete, jó sűrű bababarát festékkel kenitek be a kicsike tappancsát.
Száradás után pedig mehetnek a szemek, sapka és a sál a pingvin testére. A karokat filctollal rajtoltuk meg. 🙂
És pár hópihés matricával még jobban feldobhatjátok ezt a szépséges téli képet. 💗
Tipp:
Láblenyomat készítés előtt érdemes egy nagy méretű viaszos vásznat vagy csomagolópapírt teríteni a földre, hogy kevésbé maszatolódjon össze a szoba. Mi egy nedves törölközőt is a közelbe szoktunk készíteni, hogy rögtön le is tudjon törölni a festékes talpacskát. Bekenni szivacsecsettel célszerű a megfelelő festékvastagság érdekében. 😉
Kellemes pingvinkedést kívánunk! 😘